quote

Šta su nesteroidni antiinflamatorni lekovi?

Pokušaji rešenja bola datiraju verovatno od početka čovečanstva. Krajem 19. veka Feliks Hofman je sintetizovao acetilsalicilnu kiselinu (aspirin), koja je korišćena kao prvi nesteroidni antiinflamatorni lek za lečenje upala i bolova kod reumatskih oboljenja, za ublažavanje bolova kod menstrualnih problema i za snižavanje visoke temperature. U 20. veku došlo je do razvoja brojnih aktivnih supstanci, sličnih salicilatima, koji se zovu nesteroidni antiinflamatorni lekovi. Cilj je bio da rešenje bola bude što je moguće efikasnije i sa što manje neželjenih dejstava. Tako je došlo i do razvoja natrijum-naproksenata.

Da li su svi nesteroidni antiinflamatorni lekovi isti?

Kada vas nešto boli i birate koji lek protiv bolova ćete da uzmete, naravno da želite da brzo počne da deluje i da ima što je manje moguće neželjenih dejstava. Nesteroidni antiinflamatorni lekovi se međusobno razlikuju po početku delovanja i bezbednosti. Zbog svojih gastrointestinalnih neželjenih dejstava, aspirin – najstariji nesteroidni antiinflamatorni lek – više se na preporučuje za lečenje bola i danas se propisuje samo za sprečavanje kardiovaskularnih komplikacija. Zamenjen je novijim i bezbednijim lekovima koji imaju manje neželjenih dejstva i čije dejstvo duže traje.

Nalgesin® S je poznat po brzom rešenju bola. Sadrži naproksen u obliku natrijumove soli koja se brzo razlaže. Druga dobra strana naproksena je njegov dug poluživot, što znači da njegovo dejstvo traje 8 do 12 sati uprkos njegovom brzom početku delovanja. Dve tablete dnevno su obično dovoljne za rešenje bola. Kao i svi drugi lekovi, lekovi NSAIL grupe izazivaju određena neželjena dejstva. Najčešće utiču na gastrointestinalni trakt – pacijenti često osećaju težinu u stomaku, mada se retko javljaju teže komplikacije kao što su pojava čira, krvarenje ili pucanje gastrointestinalnog zida. Poslednjih godina zabeležene su i moguće kardiovaskularne komplikacije, ali su i one ređe sa naproksenom nego sa drugim neseteroidnim antiinflamatornim lekovima.

Pročitajte i Kako se Nalgesin® S razlikuje od drugih lekova protiv bolova

Mešanje različitih lekova protiv bolova

Veoma je važno da sami ne mešate različite lekove protiv bolova. Kombinacije sa drugim inhibitorima sinteze prostaglandina se ne preporučuju,zbog povećanog rizika od neželjenih dejstava i nedostatka dokaza o terapijskoj koristi. Istovremena upotreba naproksena i acetilsalicilne kiseline duže od jednog dana može inhibiratidejstvo malih doza acetilsalicilne kiseline na aktivnost trombocita.

Mnogo je bolje da jednostavno izaberete jedan lek protiv bolova koji efikasno otklanja bol i koji može da se uzima za različite probleme. Jedan takav lek protiv bolova koji može „univerzalno“ da se koristi je naproksen. Ako želite da uzimate nekoliko različitih lekova istovremeno, prvo razgovarajte sa svojim lekarom.

Nesteroidni antiinflamatorni lekovi se međusobno razlikuju po početku delovanja i bezbednosti.

Mešanje različitih lekova protiv bolova

Veoma je važno da sami ne mešate različite lekove protiv bolova.

Bol nalgesin banner

Bol je kao napast.

Zaustavite ga pre nego što se pojača.

Nalgesin® S. Brzo rešenje za bol.

VIŠE

Zašto vas boli?

Nosilac dozvole za lek:
KRKA-FARMA D.O.O. BEOGRAD,
Jurija Gagarina 26/V/II,
Beograd

Doziranje:
Uobičajeno doziranje je 1 tableta na svakih 8 do 12 sati.
Ukoliko je potrebno, kao početna doza se mogu uzeti 2 tablete, a ako simptomi i dalje traju može se uzeti još po jedna tableta nakon 12 sati. Ne sme se uzimati više od 3 tablete za 24 sata.Deca uzrasta iznad 12 godina sa telesnom masom preko 50 kg.

Način primene:
Lek Nalgesin® S se uzima oralno, najbolje tokom ili neposredno nakon obroka sa dosta vode ili mleka.

Obaveštenje
Pre upotrebe detaljno proučiti uputstvo! O indikacijama,merama opreza i neželjenim reakcijama na lek, posavetujte se sa lekarom, ili farmaceutom.

Krka, d. d.

Sva prava zadržana. Krka, tovarna zdravil, d. d., Novo mesto