Žene koje pate od bolnih ciklusa (dismenoreja), doživljavaju mini porođaje svakog meseca. Iste supstance koje se stvaraju tokom porođaja, koje izazivaju kontrakcije materice, stvaraju se i tokom ciklusa i dovode do grčeva u donjem delu stomaka.
Polovina žena oseća bolove pre i tokom menstruacije. Oni su često povezani sa obilnim krvarenjem, prouzrokovanim povećanim protokom krvi kroz grlić materice. Kod oko 50% žena bol je toliko jak da ih sprečava da idu u školu ili na posao, zbog čega su lekovi protiv bolova još važniji.
Kako ublažiti menstrualne grčeve?
Toplota uopšteno pomaže da se olakša bol, verovatno zbog toga što pomaže u širenju krvnih sudova materice. Jedno od najčešćih rešenja je korišćenje boce sa toplom vodom ili konzumiranje toplih pića, na primer biljnih čajeva. Posebno je koristan čaj od matičnjaka zato što umiruje grčeve i olakšava cirkulaciju krvi. Menstrualni bolovi mogu da se spreče i ublaže ispravnom ishranom. Morate da izbegavate mleko i mlečne proizvode, beli šećer, belo brašno, prženu hranu i stimulanse kao što je kafa. Preporučuje se da jedete dosta voća, povrća, oraha i zobi. Može da pomogne i uzimanje nezasićenih omega 3 masnih kiselina u obliku dijetetskih suplemenata, kao što su magnezijum, cink i vitamini E i B1 .
Za smanjenje menstrualnog krvarenja može biti korisno i izbegavanje alkohola, zato što alkohol može da smanji broj trombocita koji imaju ulogu u zgrušavanju krvi.
Žene navode da stres pogoršava menstrualne bolove. Menstrualni ciklusi praćeni većim stresom doveli su izraženijeg osećaja bola. Preporučljivo je da se tokom celog meseca borite sa stresom redovnim fizičkim vežbama. Akupunktura i aromaterapija mogu da budu korisne u ublažavanju bolnih ciklusa i stresnih situacija. Za nežnu masažu stomaka mogu se koristiti masti za ublažavanje grčeva (npr. žalfija ili lavanda).
Prosečno žene uzmu 1 ili 3 tablete protiv bolova ili nesteroidna antiinflamatorna leka u svakom menstrualnom ciklusu, što pomaže i u ublažavanju upale. Dvostruko dejstvo je veoma korisno pošto nivoi hormona opadaju tokom ciklusa, što prouzrokuje skupljanje krvnih sudova i oslobađanje sićušnih molekula koji su karakteristični kod upalne reakcije. Najvažnije supstance među njima su prostaglandini, zato što su oni odgovorni za grčenje.
Pročitajte i Važnost antiinflamatornog dejstva
Morate da posetite ginekologa kod jakog menstrualnog krvarenja
Žene često ne mogu same da se izbore sa jakim menstrualnim krvarenjem. Neophodna je poseta ginekologu da bi se otkrio pravi uzrok i da bi dobile pravu terapiju. Ovo je veoma važno zato što je jako menstrualno krvarenje obično povezano sa anemijom. Ako postoji jak bol i obilno krvarenje, ginekolog će obaviti sveobuhvatan ginekološki pregled sa ultrazvukom i pokušaće da utvrdi uzrok.
Bolne menstruacije mogu da budu primarne i sekundarne. Kod primarnih ne postoji nikakav uzrok, dok se kod sekundarnih može otkriti uzrok bola. Najčešći uzroci su endometrioza, miom, inflamatorne promene ili uticaj postavljenog intrauterusnog uloška koji sadrži bakar. Krvarenje ili grčevi između ciklusa mogu da ukazuju na druge probleme, zbog toga je neophodan pregled kod ginekologa.
Ako je menstrualno krvarenje obilno, ne preporučuje se tuširanje ni tople kupke, zato što se tako šire vene u materici i pojačava krvarenje. U tim slučajevima se preporučuju hladne obloge, pošto one smanjuju cirkulaciju krvi u materici i na taj način smanjuju krvarenje.
Pročitajte i Zašto je važno da na vreme kažete NE bolu
Toplota uopšteno pomaže da se olakša bol, verovatno zbog toga što pomaže u širenju krvnih sudova materice. Jedno od najčešćih rešenja je korišćenje boce sa toplom vodom ili konzumiranje toplih pića, na primer biljnih čajeva.
Žene navode da stres pogoršava menstrualne bolove. Menstrualni ciklusi praćeni većim stresom doveli su izraženijeg osećaja bola.